Jak zacząć przygodę z jogą? Jak przygotować się do jogi?

Wielu z nas spędziło ostatnich kilka lat w zaciszu domowym, na pracy zdalnej, maksymalnie izolując się od reszty społeczeństwa. Niestety idzie za tym również fakt, że ucierpiała na tym nasza sprawność, gdyż ciężko w takich warunkach o większą aktywność fizyczną. Jest to jednak ważny aspekt w kontekście dbania o nasz organizm i jego zdrowie. Jeśli postanowiłeś zacząć dbać o siebie, zobacz, jak joga może ci w tym pomóc.

Czym jest joga?

Joga jest to system pozycji i ćwiczeń, który pochodzi z dawnych Indii. W ostatnim czasie stała się ona bardzo modna, między innymi ze względu na fakt, że ma ona bardzo dobroczynny wpływ na zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Joga nie jest typowym sportem, jednak uprawianie jej niesie za sobą równie wiele korzyści. My dzisiaj skupimy się na tym, dlaczego warto i jak zacząć ćwiczyć jogę, jednak jeśli jesteście ciekawi tematu, możecie również sprawdzić porady dla praktykujących jogę na www.joga.info.pl.

Dla kogo sprawdzi się joga?

Joga jest wskazana przede wszystkim dla osób, które na co dzień mają mało ruchu. Jest to dobra opcja dla osób chcących rozpocząć aktywność fizyczną, bowiem ćwiczenia te dają możliwość poznania bliżej swojego ciała, jak również jego możliwości i ograniczeń. Ten typ aktywności będzie również idealny dla osób, które większość dnia spędzają w jednej pozycji. Taki tryb życia ma swoje skutki w różnych dolegliwościach, np. bóle pleców, karku, sztywność mięśni. Joga pozwala zredukować te objawy i zapobiegać innym schorzeniom. Ćwiczenia i pozycje zwane inaczej asan, sprawdzą się również osobom, które mają różnego rodzaju problemy natury psychicznej. Mogą to być wahania nastroju czy nadmierny, długotrwały stres. Joga umożliwia wgląd w siebie, pomaga w utrzymaniu równowagi i zminimalizowaniu napięć.

Od czego zacząć uprawianie jogi?

Jeśli zdecydowaliśmy się rozpocząć przygodę z jogą, mamy dwie główne opcje do wyboru. Możemy zacząć uprawiać tę aktywność samemu w zaciszu domowym, lub wybrać się na zajęcia organizowane przez specjalnie szkolonych instruktorów. Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, jest kilka rzeczy, o które warto zadbać.

Odpowiednie miejsce do praktykowania jogi

Jedną z ważniejszych rzeczy jest otoczenie. To ono pozwala nam na zrelaksowanie się i pełne skupienie uwagi na wykonywanych ćwiczeniach i pozycjach. Istotne jest więc, aby przestrzeń, w której ćwiczymy, była uporządkowana, czysta i przestronna. Ważna jest też temperatura pomieszczenia.

Komfortowy strój do jogi

Przy uprawianiu jogi warto przygotować sobie odpowiedni strój. Powinniśmy zadbać o luźne, nieograniczające ruchów ubrania. Mogą być to legginsy i luźna koszulka, lub coś zupełnie innego. Ważne jest, abyśmy po prostu czuli się w nich swobodnie. Dla wygody trenujemy w skarpetkach lub boso. Wskazane jest również upięcie włosów, by nie przeszkadzały w wykonywaniu ćwiczeń.

Ćwicz z trenerem, oglądaj tutoriale

Nieważne czy wybierzemy domowe praktyki, czy takie pod okiem trenera. W każdym z tych wypadków warto posiłkować się poradami specjalistów. Jeśli zapiszemy się na zajęcia, to oczywiście instruktor postara się zadbać o to, by praktyka przebiegała w poprawny i bezpieczny sposób. Jednak jeśli chcemy ćwiczyć samodzielnie w domu, warto zacząć od treningów wspomaganych np. poradnikiem lub filmikiem z YouTube.

Nie oczekuj od siebie zbyt wiele

Jak przy innych, bardziej tradycyjnych sportach, istotne jest, by zaczynać od poziomu początkującego. Wiele osób wymaga od siebie zbyt wiele w pierwszych krokach, co skutkuje m.in. zniechęceniem i zaprzestaniem praktyk. Nie ma nic gorszego, niż próbować osiągnąć na siłę poziomu mistrza, będąc ledwie amatorem. Postępy wymagają czasu, warto to sobie uświadomić.