Pewność Siebie czy Narcyzm? Sprawdź czym się różnią

“To Ja, narcyz się nazywam…” – chyba każdy z nas zna słowa tej piosenki, ale czy wiemy, czym tak naprawdę jest osobowość narcystyczna? W naszym życiu niejednokrotnie spotykamy ludzi, którzy są bardzo pewni siebie, nieważne czego by się tknęli – wszystko im się udaje. Spotykamy również osoby, które pragną być w centrum uwagi i zrobią wszystko, aby w nim się znaleźć. Które z zachowań to pewność siebie, a które to narcyzm? Jak je rozróżnić? Czytaj dalej, a my spróbujemy odpowiedzieć na to nurtujące pytanie.

Czym jest narcyzm?

Jest to cecha osobowości, która charakteryzuje się wyolbrzymionym poczuciem własnej osoby oraz znaczenia własnych umiejętności. Uważają się za wzorzec wielkości, czują potrzebę stałego podziwu i wykazują się brakiem empatii. Osoby z tym zaburzeniem są aroganccy, egocentryczni, wymagający i bardzo często próbują manipulować innymi. Są one przekonane, że są obdarzeni ogromnymi talentami, często fantazjują o mocy, sukcesach sławie. Uważają się za ludzi, z których każdy powinien brać przykład. 

Objawy narcyzmu

Objawy narcyzmu mogą różnić się od rodzaju tego zaburzenia, ale główne symptomy pojawiają się w każdym z nich. Można tutaj wymienić:

  • przekonanie o swojej wyjątkowości,
  • koncentracja wyłącznie na sobie,
  • problemy z empatią,
  • przekonanie o swojej wybitności,
  • poczucie wyższości nad osobami, szczególnie o gorszej pozycji społecznej,
  • oczekiwanie, że inni będą wykonywać jego polecenia,
  • oczekiwanie ciągłego uwielbienia,
  • arogancja,
  • wyniosła postawa,
  • manipulacja,
  • wykorzystywanie innych do własnych celów,
  • problemy z utrzymywaniem relacji międzyludzkich,
  • brak zdolności do samokrytyki.

Gdy dowiedzieliśmy się, czym jest osobowość narcystyczna, to możemy przejść do wyjaśnienia pewności siebie. 

Jeśli cierpisz na zaburzenia psychiczne, depresje, albo szukasz dokładnych informacji na temat psychologii, koniecznie zajrzyj na StrefaMyśli

Czym jest pewność siebie?

Ciężko jest wskazać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Jest to termin występujący w filozofii, psychologii, jak i socjologii i każda z tych nauk opisuje pewność siebie inaczej. Ogólnie można ją opisać jako wiara we własne siły i umiejętności. Daje ona poczucie bezpieczeństwa i odwagi, która potrzebna jest do zmagania się z problemami. Pewność siebie to również szacunek wobec swoich myśli i poglądów. Prowadzi ona do własnej niezależności. Jest to również swobodne wyrażanie swojego zdania i podejmowanie działań, które dla zwykłych ludzi, są nazywane trudnymi. Osoby pewne siebie są określane mianem indywidualistów, które nie boją się bronić i walczyć o to, na czym im zależy. 

Oznaki pewności siebie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co takiego jest w osobach, które są pewne siebie? Co świadczy o tym, że nie boją się podejmowania wyzwań? Co je wyróżnia? Czynnikiem, który ma duży wpływ na osiągnięcia ludzi sukcesu, jest właśnie pewność siebie. Jednak co jest oznaką pewności siebie? 

  1. Ufają swojemu instynktowi
  2. Nie porównują się z innymi
  3. Potrafią przyjmować komplementy, jednak robią to z pokorą
  4. Nie narzekają,
  5. Biorą odpowiedzialność za swoje czyny,
  6. Dbają o sprawność fizyczną,
  7. Traktują innych z szacunkiem,
  8. Potrafią określić swoje cele
  9. Umieją kontrolować strach
  10. Uczą się przez całe życie

Pewność siebie czy narcyzm? Różnice

Powyżej dokładnie opisaliśmy, na czym polega osobowość narcystyczna, a na czym pewna siebie. Jednak często są one błędnie mylone. Jak je rozróżnić? Pierwszą różnicą są motywy, dla których dana osoba postępuje w dany sposób. Osoba pewna siebie robi coś dla celów wyższych, a narcystyczna – tylko i wyłącznie dla siebie. Kolejną charakterystyczną cechą tej drugiej, jest przesadny i zniekształcone poczucie własnego znaczenia. Osoba pewna siebie opiera swoje samopoczucie na relacjach, które dają jej satysfakcję i nie przywiązuje zbytniej wagi do własnego wizerunku. Osoby narcystyczne bardzo często wykazują się brakiem empatii. Dzieje się tak, ponieważ osoba o tym zaburzeniu myśli tylko o sobie i własnym wizerunku. Z drugiej strony, osoba pewna siebie, czerpie radość z interakcją i pomocy innym ludziom. Podwyższa to ich poczucie własnej wartości. Kolejną cechą, po której można rozróżnić te dwie osobowości, jest umiejętność do współpracy. Narcyz jest samolubny, niepotrafiący współpracować, podczas gdy osoba o wysokim poczuciu własnej wartości wie, że wspólna praca jest niezwykle ważna dla rozwoju. 

Jeśli cierpisz na zaburzenia osobowości, albo brak pewności siebie, to konsultacje psychologiczne, które prowadzone są przez wykwalifikowanych specjalistów, zdecydowanie pomogą.