Policja Głogów: Edukacyjna odyseja śladami armii Generała Andersa
W niedzielę 18 września br. rozpoczęła się wyprawa laureatów VI. edycji konkursu Policjanci w służbie historii”. Inspiracją do wyjazdu, w którym uczestniczyło 35 uczniów policyjnych klas mundurowych z 12 zespołów z całego kraju wraz z opiekunami, jak również przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz Gabinetu Komendanta Głównego Policji, stał się kierunek śladami bohaterskiej Armii Generała Andersa.
To była już szósta edycja konkursu realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej przy współpracy z Komendą Główną Policji. Celem konkursu jest zainteresowanie młodzieży chlubną historią Policji Państwowej II Rzeczpospolitej, tuż po jej utworzeniu.
Uczestnicy, którzy zgłosili się do konkursu w 2-3 osobowych zespołach pracowali pod kierunkiem nauczyciela-opiekuna. Ich zadaniem było odnalezienie postaci policjanta, który pełnił służbę w Policji Państwowej / Policji Województwa Śląskiego w okresie XX-lecia międzywojennego lub II wojny światowej, a swoją służbą przyczynił się do budowania polskiej państwowości oraz mógł stanowić przykład etosu służby policjanta.
Autorzy najlepszych prac VI edycji konkursu, reprezentanci klas szkół policyjnych:
- Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół w Tyczynie
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie im. E. Kwiatkowskiego
- Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. Władysława Andersa w Chełmie
- I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie
- Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w Nowym Targu
- XIV LO w Katowicach im. majora H. Sucharskiego
- V Liceum Ogólnokształcące im. płk. Stanisława Dąbka
- Zespół Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy; 12 Liceum Ogólnokształcące
- Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich
- XVI LO im. Armii Krajowej
- VII Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego w Szczecinie
- XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Tarnowie
W poprzednich edycjach autorzy najlepszych prac konkursowych brali udział w wyjazdach edukacyjnych śladami funkcjonariuszy Policji Państwowej II Rzeczpospolitej na wschodniej rubieży. Wyjazdy te zwieńczone były corocznym udziałem w uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje wraz z delegacją kierownictwa Polskiej Policji oraz środowisk rodzin policyjnych i rodzin katyńskich. Tegoroczny wyjazd realizowany był po ponad dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Niestety z uwagi na obecną sytuację za naszą wschodnią granicą, wyjazd w kierunku policyjnych miejsc pamięci na wschodzie nie był możliwy do zrealizowania. Inspiracją do tegorocznego wyjazdu stał się kierunek śladami bohaterskiej Armii Generała Andersa.
W wyprawie uczestniczyło 35 uczniów policyjnych klas mundurowych z 12 zespołów z całego kraju wraz z opiekunami. W wyjeździe udział wzięli również przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz reprezentujący Gabinet Komendanta Głównego Policji kom. Sebastian Lipka-Auguścik oraz podkom. Aleksander Pradun.
Wyjazd rozpoczęto od zwiedzania Drezna - stolicy Saksonii zwanej niegdyś unią personalną z Rzeczpospolitą poprzez dynastię Wettynów, stamtąd tego dnia udano się do Norymbergi, gdzie 15 września 1935 r. ustanowiono w III Rzeszy najbardziej nieucywilizowane i nieludzkie prawo określające przynależność rasową i pozbawiające praw ludność żydowską. Po II Wojnie Światowej sądzono tam hitlerowskich zbrodniarzy wojennych, generałów i ministrów. Kolejnym miejscem na mapie wyjazdu było miejsce tragicznych doświadczeń Polaków w trakcie hitlerowskiej okupacji - pierwszy w Europie obóz koncentracyjny KL Dachau, gdzie więziono naukowców i profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz duchownych kościołów chrześcijańskich, ten dzień z uwagi na charakter miejsca na długo pozostanie w pamięci uczestników wyjazdu. Następnie delegacja udała się do Florencji, gdzie zwiedzono Kościół św. Krzyża z nagrobkami sławnych Florentyńczyków, Plac Ratuszowy, malowniczy Most Złotników, Katedrę Santa Maria del Fiore przykrytą wspaniałą kopułą zaprojektowaną przez Brunelleschiego. W kolejnym dniu osiągnięty został główny cel wyjazdu - Monte Cassino, gdzie wizytę rozpoczęto oddaniem hołdu polskim żołnierzom dowodzonym przez Generała Andersa. Odmówiono tam modlitwę, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze przez delegację funkcjonariuszy oraz uczniów policyjnych klas mundurowych. Asyż był kolejnym punktem zwiedzania - miasto św. Franciszka, w którym uczestnicy delegacji zwiedzili Bazylikę św. Franciszka, w tym kościół dolny z grobowcem świętego oraz górny z pięknymi freskami Giotta. Następnie odbył się krótki spacer po średniowiecznych, pełnych uroku uliczkach miasta. I stamtąd uczestnicy wyprawy dotarli do Loreto, gdzie na cmentarzu u stóp bazyliki loretańskiej spoczywa 1081 żołnierzy 2 Korpusu Polskiego poległych na froncie adriatyckim, w bitwach o Ankonę i Loreto, nad rzeką Metauro. Wizytę w tym miejscu również rozpoczęto od złożenia wińca i zapalenia zniczy naszym bohaterom. A następnie zwiedzono bazylikę - Sanktuarium Loreto jedną z najpiękniejszych i największych sanktuariów maryjnych we Włoszech. Kolejne miasto edukacyjnego tripu to Bolonia, to tutaj w kwietniu 1945 roku odbyła się Bitwa o Bolonię, ostatnia i trudna potyczka na szlaku bojowym Armii Generała Andersa. W tym szczególnym miejscu również oddano hołd i złożono kwiaty w imieniu kierownictwa Polskiej Policji. Ostatnim punktem delegacji zmierzającej w kierunku naszej kochanej Ojczyzny było Chioggi, zwane małą Wenecją”. I tym sposobem podróż laureatów VI edycji konkursu Policjanci w służbie historii dobiegła końca.
Komenda Powiatowa Policji w Głogowie,
policja.pl/pol/aktualnosci/223215,Edukacyjna-odyseja-sladami-armii-Generala-Andersa.html
Ostatnie Artykuły

„Lato bez Vat” w VOLVO – Najchętniej wybrane modele pośród marek premium w Polsce, teraz korzystniej o wartość większą niż VAT

Półmetek Volvo For Safety za nami – już niemal 62 tys. osób odwiedziło miasteczko bezpieczeństwa

Tablica przypomina pierwszy powojenny zarząd Głogowa. To tu zaczynała się historia

Kaski dla uczniów po egzaminie na kartę rowerową. W Głogowie postawiono na bezpieczeństwo

W Głogowie zapowiada się upalny weekend. Są też miejskie wydarzenia

Nowy Goethe w Głogowie. Pawilon znów ma swoje popiersie

Upał uderza coraz mocniej. Tak można przetrwać najgorętsze dni

Policjanci weszli do przedszkola w Jerzmanowej - dzieci dostały ważną lekcję

Trzecioklasiści z SP 8 odkrywali archeologię na zamkowym dziedzińcu

Autobusy w Głogowie pojadą rzadziej. Rusza wakacyjny rozkład

Młodzi ekolodzy odebrali nagrody w SP 7. To już 28. edycja

Dąb Folwarczny z Głogowa walczy o europejski tytuł. Głosowanie trwa

720 gramów marihuany w mieszkaniu 41-latka. Sąd zareagował od razu

Parafialna będzie nieprzejezdna. Rusza remont studzienek kanalizacyjnych
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia św. Alberta Chmielowskiego w Głogowie - kontakt, msze, kancelaria
- Parafia św. Mikołaja w Głogowie - historia, terytorium i miejsca kultu
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pęcławiu z siedzibą w Wietszycach - kontakt i pomoc dla mieszkańców
- Dolnośląski Ośrodek Ruchu Drogowego w Głogowie - kontakt, egzaminy, skargi
- Przedsiębiorstwo Komunalne w Pęcławiu - kontakt, adres, telefon
- Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Głogowie - kontakt, oferta i zasady korzystania
