Wiosenne porządki w ogrodzie, a okazja do zakupu nowych mebli ogrodowych

Po długiej zimie słońce zaczyna śmielej przyświecać i przyjemnie ogrzewać. Jest to bowiem znak, że wiosenne porządki w ogrodzie czas zacząć. W okresie takim energia nas rozpiera i coraz więcej czasu spędzamy na zewnątrz – to idealny czas na uporządkowanie ogrodu, dzięki czemu stworzymy z niego wyjątkowe miejsce. 

Czy wiosenne porządki są konieczne?

Często sprzątanie kojarzy się nielubianym obowiązkiem. Niemniej jednak, porządki w ogrodzie są konieczne z kilku powodów:

  • spędzanie czasu w ogrodzie nie sprawi nam przyjemności, jeśli będzie on zaniedbany,
  • jeśli zrezygnujemy z prac porządkowych, ogród może okazać się niebezpieczny, szczególnie dla małych dzieci.
  • brak odpowiedniej pielęgnacji drzew, krzewów, trawników i grządek spowoduje, że nasza oaza będzie pozbawiona blasku i życia – a przecież zależy nam na pięknym, kwitnącym i zielonym ogrodzie.

Od czego więc zacząć porządki? Pozornie jest to łatwe pytanie. Niemniej jednak, potrafi przysporzyć problemy. Pamiętajmy, że czas w ogrodzie, nawet przy porządkach, może być okresem miło i aktywnie spędzonym. Jeśli dobrze przygotujemy się do sprzątania, to cały proces przebiegnie szybko i przyjemnie.

Najważniejszą kwestią jest ustalenie kiedy porządki należy zacząć. Ważne jest, więc wybranie terminu, który pozwoli na spokojne sprzątanie bez stresu i zegarka w ręku. Najlepszym czasem wydaje się zatem okres przedświąteczny – wówczas mamy najwięcej energii i chęci do porządków. Następnie zacznijmy od tego, co jest najłatwiejsze – czyli od zebrania i wyniesienia śmieci (połamanych gałęzi, liści), pozwoli to bowiem na łatwiejsze poruszanie się po ogrodzie. Na szczególną uwagę zasługują rośliny, ponieważ to one w głównej mierze zdobią nasz ogród – dlatego należy przyciąć suche i obmarznięte gałązki, przygotować ziemię pod nowe sadzonki i pozbyć się chwastów. Jeśli mamy przygotowane i uporządkowane podwórko możemy zacząć urządzać efektownie altankę. Co może się w takiej altance, jak i poza nią znaleźć? Na pewno huśtawka ogrodowa i hamak – są to nieodzowne elementy efektownego ogrodu, które nie tylko zdobią podwórko, ale i również tworzą strefę relaksu.

Huśtawka ogrodowa

Huśtawka ogrodowa jest tym wyposażeniem ogrodu, który się nie znudzi i cieszy się popularności od wielu lat. Dawne trendy aranżacyjne są zastępowane nowymi, a wraz z nim wygląd huśtawek się zmienia. Jedno pozostaje jednak niezmienne – huśtawki wciąż są chętnie kupowane i lokowane w ogrodzie, szczególnie często stanowią element zakupów przedświątecznych, ponieważ pragniemy, aby nasz ogród prezentował się efektownie i stwarzał strefę komfortu w ten świąteczny czas. Huśtawki te sprzyjają bowiem odpoczynkowi na świeżym powietrzy, uwielbiają się na nich bujać dzieci i dorośli czytając swoje ulubione książki. W ostatnim okresie często słyszymy o tak zwanym slow life i konieczności cieszenia się z małych rzeczy. Huśtawki ogrodowe, niewątpliwie, świetnia pasują do tego przekonania – są bowiem element kojarzonym z odpoczynkiem, korzystaniem z pięknej pogody i bliskości natury. Jeśli chodzi o aranżacje to wybór jest naprawdę szeroki. Wszystko zależne będzie powiem o dostępnej powierzchni. Jeśli dysponujemy dużą powierzchnią śmiało możemy postawić na efektownie huśtawki z zadaszeniem i moskiterią, które oddadzą namiastkę własnego luksusowego resortu.

Stelaż na hamak

Hamak ostatnio zrobił się bardzo popularny. Większość z nas sięga po ten właśnie element wyposażenia ogrodu. Nic dziwnego, jest to bowiem zdecydowanie jeden z najprzyjemniejszych gadżetów wakacyjnych, który daje możliwość odpoczynku i relaksu. Nie mając właściwie ulokowanych drzew, śmiało możemy postawić na stelaż hamaka. Stojak na hamak jest konstrukcją samonośną, która umożliwia zahaczenie hamaka i rozwieszenie pomiędzy uchwytami tego gadżetu. Stelaż ma nieco większe wymiary niż sam hamak, dzięki czemu możliwe jest relaksacyjne bujanie się. Ważne podkreślenia jest fakt, że dzięki samonośnej konstrukcji możemy przemieszczać hamak po całym ogrodzie, bez najmniejszego problemu. Ze względu na duży wybór stelaży żadna aranżacja nie sprawi trudności.