W tym roku Europejska Noc Muzeów w naszym mieście odbędzie się w sobotę, 20 maja. Motywem przewodnim będzie „Głogów piastowski”.
Tegoroczne spotkanie z zabytkami i historią rozpocznie się o godzinie 15.30 inscenizacją legendy „Księżna i gołąb” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 w Głogowie.
Tradycyjnie już, przez cały dzień i wieczór zwiedzać będzie można muzealne wystawy. Wszystkie oczywiście są bardzo ciekawe, ale na niektóre z nich warto zwrócić szczególną uwagę.
zachęca Maciej Iżycki z głogowskiego muzeum.
Pierwsza z nich to ekspozycja zatytułowana „Dziedzictwo kulturowe szlachty ziemi głogowskiej”, która otwarta zostanie tuż przed Nocą Muzeów.
Warto również obejrzeć tego dnia wystawę zatytułowaną „Splendor śląskiej sztuki sakralnej XIV-XVI wieku ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu”, z którą wkrótce będziemy się żegnali. Oczywiście zapraszamy również do zwiedzania pozostałych wystaw, a jest ich całkiem sporo.
kontynuuje Iżycki.
Motywem przewodnim tegorocznego święta muzeów i muzealników jest „Głogów piastowski”. W związku z tym wiele będzie działo się na zamkowym dziedzińcu. To właśnie na nim grupa rekonstrukcyjna będzie prezentowała wydarzenia związane z historią miasta. Warto także odwiedzić stanowisko rekonstruktorów, którzy obozem rozłożą się w zamkowej fosie.
Do fosy, podobnie jak w ubiegłym roku, zapraszamy również na wieczór poezji i muzyki. W niezwykle malowniczej scenerii, w ramach cyklu Bardowie Pod Wieżą, na scenie zaprezentują się głogowscy wykonawcy.
dodaje Maciej Iżycki.
Tegoroczna Europejska Noc Muzeów potrwa do północy.
PROGRAM: Noc Muzeów 2023
GŁOGÓW PIASTOWSKI
godz. 15:30-24:00
Wystawy
Parter
„Splendor śląskiej sztuki sakralnej XIV-XVI wieku”
„Łódź dłubanka ze zbiorów MAH”
„Dziedzictwo kulturowe szlachty ziemi głogowskiej”
Stoisko Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta Głogowa
Podziemie, wejście tylko od fosy
„Pamięć głogowskich kamieni”
I piętro
„Głogowianie 1945”
„Obrona Głogowa w 1109”
II piętro
„55 lat z zabytkami”
„Św. Hieronim pokutujący”
„Skarb z Głogowa”
„Z(a) miedzią”
sala im. M. Kaczkowskiego
godz. 15:30 przedstawienie „Księżna i gołąb”, SP 12 w Głogowie
Wieża zamkowa
otwarta w godz. 16:00 – 21:30
(ostatnie wejście o 21:00)
Dziedziniec
Blok inscenizacji:
godz. 16:30
Mieszko I przybywa do Głogowa i bierze gród pod swoja piecze. Inscenizacja z komentarzem jak spotyka się Mieszko wraz z komesem grodu Głogów zawierają sojusz.
Następnie prezentacje wojów, uzbrojenia itd. w czasach Piastów
godz. 17:30
Otto III spotyka Bolesława Chrobrego w Głogowie. Witają się zasiadają do uczty i planują dalsza podróż. Przedstawienie znaczenia tego spotkania, omówienie średniowiecznych obrzędów i wielu rzeczy użytku codziennego z czasów pierwszych Piastów.
godz. 18:30
Rok 1017 i „urbs Glogua” – najazd Henryka II i zatrzymanie go, nie wpuszczenie do Wielkopolski. Prezentacja z omówieniem jak to Cesarz Henryk II musiał odstąpić od warownego grodu Głogów.
godz. 19:30
Rok 1109 Głogów i jego bohaterska obrona za czasów Bolesława Krzywoustego.
godz. 20:30
1253 lokowanie miasta Głogowa
godz. 16:00-17:00, 18:00-19:00, 20:00-21:00
– bicie monet pamiątkowych
Fosa zamkowa
godz. 15:30-21:00
stoisko z bronią, uzbrojeniem oraz strojami z czasów piastowskich
godz. 21:00
koncert: Noc muzyki i poezji –Bardowie Pod Wieżą
Źródło: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie