Na ten dzień głogowianie czekali 73 lata i 8 miesięcy! Posąg księżnej Salomei wrócił do domu, do Głogowa!

Decyzją dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Piotra Oszczanowskiego, 22 czerwca posąg został przewieziony z Muzeum Narodowego w Poznaniu do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

Na naszym FB DGL NEWS publikujemy film z tego dnia – zobaczcie jak wyglądało zabezpieczanie posągu księżnej – kliknij!

Historia posągu Salomei sięga końca XIII wieku, a jego autorstwo przypisywane jest rzeźbiarzowi z pracowni Mistrza Ołtarza Marburskiego. Posąg Salomei i jej męża Konrada I księcia głogowsko-bytomskiego, wystawiono w Kolegiacie. Wystawienie tych monumentalnych posągów świeckich osób było wielką nobilitacją.

W XIX wieku z niejasnych przyczyn posąg księżnej ukryto w głębokiej niszy prezbiterium, a następnie zasłonięto stallami i obrazami. I jak mówią historycy, to właśnie uratowało ten niezwykły zabytek. Upamiętniający księżną posąg został bowiem odkryty w spalonej kolegiacie dopiero po zakończeniu II wojny światowej.

W roku 1950 głogowską statuę przeniesiono do Muzeum Państwowego we Wrocławiu (obecne Muzeum Narodowe). a potem dzieło to wypożyczone zostało do Muzeum Narodowego w Poznaniu. W poznańskim muzeum zabytek został scalony, a w kolejnych latach przeszedł gruntowną konserwację.

Dziś posąg Salomei, ważący ponad 465 km i mający 180 cm wysokości, stoi w głogowskim muzeum.

To bardzo ważny dzień dla Głogowa i jego historii, to bardzo wyjątkowy dzień. Mówimy tu także o emocjonalnym wymiarze, ale także o znaczeniu historycznym. Taka sytuacja zdarza się w Głogowie raz na kilkadziesiąt lat. Dla głogowian Salomea ma niezwykłe znaczenie – mówił na konferencji prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

Zwróćcie uwagę na ten kokieteryjny wyraz twarzy, na delikatny uśmiech jak Gioconda, to piękna kobieta. Dzisiaj Salomea wraca do siebie, pamiętajmy o tym jak w zniszczonym Głogowie jakby objawiła się w niszy w Kolegiacie. Cud? Poniekąd tak, jest to swoiste zadośćuczynienie za dramat tego miasta. Jej powrót to nasz wspólny symboliczny hołd dla tych, którzy odbudowali Głogów

mówił dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski.

Powrót posągu Salomei to efekt wspaniałej współpracy miedzy Muzeum Narodowym we Wrocławiu, naszym muzeum i prezydentem Głogowa. Dziękujemy za tę decyzję, by księżna wróciła do domu, do Głogowa

mówił Waldemar Hass dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

Salomea będzie dostępna do zwiedzania już 3 i 4 czerwca, w godzinach pracy muzeum.

Zdjęcia: M. Dytwińska-Gawrońska, Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Podziel się tym wpisem: