W związku z wyborami do Sejmu i Senatu oraz referendum ogólnokrajowym zarządzonymi na 15 października 2023 r. trwa okres kampanii wyborczej, w trakcie której komitety wyborcze mogą zachęcać obywateli do głosowania na swoich kandydatów. Jednakże zgodnie z obowiązującymi przepisami w piątek o północy zaczną obowiązywać cisza wyborcza i cisza referendalna. Głogowska policja przypomina o obowiązujących przepisach.

Zgodnie z art. 124 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy oraz art. 38 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym — kampania wyborcza i kampania referendalna kończą się dnia 13 października 2023 r. o północy.

Od tego momentu aż do zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w szczególności:

  • zwoływanie zgromadzeń,
  • organizowanie pochodów i manifestacji,
  • wygłaszanie przemówień,
  • rozpowszechnianie materiałów wyborczych.

Pamiętajmy, iż naruszenia tych zakazów mogą skutkować sankcją karną!

Zgodnie z art. 498 Kodeksu wyborczego: "Kto, w związku z wyborami, w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania prowadzi agitację wyborczą, podlega karze grzywny".

Natomiast jak mówi art. 500: Kto, w związku z wyborami w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania, podaje do publicznej wiadomości wyniki przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych lub przewidywanych wyników wyborów, lub wyniki sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania podlega grzywnie od 500 000 do 1 000 000 złotych.

Przypominamy także o innych przepisach, które mówią, o tym, że:

Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem przeszkadza osobom uprawnionym na mocy przepisów kodeksu w ich czynnościach polegających na monitorowaniu, lub dokumentowaniu procedur wyborczych podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. (art. 513 c kodeksu wyborczego).

Kto w dniu wyborów wynosi kartę do głosowania poza lokal wyborczy lub taką kartę poza lokalem wyborczym przyjmuje, lub posiada, nie będąc do tego uprawnionym, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. (art. 497 a kodeksu wyborczego).

Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem przeszkadza swobodnemu wykonywaniu prawa do głosowania, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. (art. 249 kodeksu karnego).

W czasie trwania wyborów policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie będą czuwać nad bezpieczeństwem i porządkiem publicznym  w rejonach działania komisji wyborczych.

Policja apeluje o przestrzeganie przepisów, a w przypadku naruszeń o ich zgłaszanie.
    
p.o. Oficera prasowego
Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie
St. Sierż. Natalia Szymańska
tel. 604 904 452