GLINICA dawniej Ględzin (niem. Gleinitz Otl Haselquell, Glinitz, Gleiniz). Wieś leżąca u podnóża Grzbietu Dalkowskiego, 9 km na południowy – zachód od Głogowa. W 1905 i 1906 r. odkopano tu cmentarzysko prehistoryczne kultury unietyckiej z epoki brązu (1900 – 1450 r. p. n. e.). Zwłoki składano wówczas do jam grobowych w „pozycji śpiącej”, na prawym boku, z podkurczonymi nogami, ugiętymi rękami i dłońmi złożonymi przy twarzy. Przy zmarłych umieszczano przedmioty, których używali za życia (w Glinicy odkryto naczynia gliniane i kilka szpil z brązu).

Od 1446 r., aż do czasów II wojny światowej wioska była w posiadaniu rodu von Niebelschütz. W XVI w. wzniesiono tu pierwszy obiekt pałacowy, który uległ zniszczeniu podczas wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648). W XVIII w. pałac został odrestaurowany w stylu wczesnobarokowym – powstały ażurowe balustrady mostu i kamienne zwieńczenie portalu z tablicą inskrypcyjną z dwoma delfinami. W 1900 r. miała miejsce kolejna renowacja. Kształt dachu uległ zmianie, dobudowano kryty balkon (loggia), oraz szeroki taras.

Pod koniec XVII w. w pobliżu pałacu powstał park otoczony wałami ziemnymi. W kolejnych wiekach wybudowano w nim ujeżdżalnię koni oraz zabudowania folwarczne. Wśród tej zabudowy wyróżniają się dwa budynki klasycystyczne (na jednym widnieje data 1823). Obecnie zrujnowany, porośnięty drzewami obiekt pozostaje zamknięty.

Na północ od kompleksu pałacowego, na wzgórzu znajduje się cmentarz rodziny von Niebelschütz. Wśród pól, na wzniesieniu terenu, ok. 1 km na południe od pałacu stoi charakterystyczna, widoczna z daleka kolumna upamiętniająca Felixa Niebelschutz – jednego z właścicieli pałacyku. Widnieje na niej napis: „Felix von Niebelschutz 25 November 1836 – 8 Februar 1898”.

Źródła: geocaching.com, zukowice.pl, glogow.pl, polska-org.pl, uni.wroc.pl, K. Demidziuk, W. Najgebauer

Podziel się tym wpisem: