Spotkanie autorskie z Markiem A. Koprowskim w kawiarni

Mieszkańcy Głogowa będą mieli okazję spotkać się z autorem książek o historii Wołynia, Markiem A. Koprowskim. Spotkanie odbędzie się w kawiarni „U św. Mikołaja” przy Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Mikołaja, 11 lipca o godzinie 17:00. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie „Głogowska Edukacja Kresowa”.

Kim jest Marek A. Koprowski?

Marek A. Koprowski to znany pisarz, dziennikarz i historyk, który specjalizuje się w tematyce wschodniej oraz losach Polaków na Wschodzie. Jest autorem wielu książek, z których kilkanaście zostało wydanych przez Wydawnictwo Replika. Jego praca, szczególnie seria "Wołyń. Epopeja polskich losów 1939–2013", przyniosła mu Nagrodę im. Oskara Haleckiego za najlepszą książkę popularnonaukową poświęconą historii Polski w XX wieku. Marek A. Koprowski został także wyróżniony nagrodą „Polcul – Jerzy Bonicki Fundation” za wkład w utrzymanie kultury polskiej na Wschodzie.

Tematyka spotkania: Armia Krajowa na Wołyniu

Podczas spotkania autor przybliży swoją publikację „Armia Krajowa na Wołyniu. Czyli zdrady nie było”. Książka ta powstała z inicjatywy środowiska Wołyniaków i jest odpowiedzią na tezy, że Armia Krajowa porzuciła Polaków na Wołyniu na pastwę UPA. Koprowski w swoim dziele dowodzi, że struktury konspiracyjne ZWZ-AK zrobiły wszystko, co mogły, aby ratować polską ludność przed ukraińskim ludobójstwem. „To nieprawda, że Armia Krajowa zdradziła Wołyń” – podkreśla autor w swojej książce.

Historia i pamięć: cmentarze wojskowe na Wołyniu

W książce Koprowski opisuje setki żołnierzy konspiracji, którzy oddali życie w obronie polskości na Wołyniu. Ich mogiły znajdują się na cmentarzach w Przebrażu, Zasmykach i Rymaczach. Białe krzyże na tych cmentarzach są świadectwem polskiej obecności na tych terenach. "Przechodniu, pamiętaj, że tu kiedyś była Polska!" – te słowa, jakby wyryte na nagrobkach, przypominają o tragedii, która dotknęła polską ludność na Wołyniu.

Bohaterowie podziemia: portrety żołnierzy ZWZ-AK

Druga część książki Marka A. Koprowskiego przybliża sylwetki piętnastu żołnierzy podziemia, którzy stanęli w obronie mieszkańców polskich wsi, chroniąc ich przed eksterminacją z rąk Ukraińców. Te portrety pozwalają czytelnikom wyrobić sobie własne zdanie na temat roli ZWZ-AK na Wołyniu. „AK nie zdradziła Wołynia” – pisze Władysław Filar, który również podkreśla, że żołnierze AK walczyli „w obronie polskości, wiary i godności ludzkiej”.

Serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe spotkanie autorskie, które pozwoli lepiej zrozumieć skomplikowaną historię Wołynia oraz oddać hołd tym, którzy walczyli o polskość na tych terenach.


Na podst. Urząd Miasta w Głogowie