Wojskowa sztafeta gen. Buka z czołgiem Leopard na głogowskim Rynku już jutro
Głogów stanie się jutro areną wyjątkowego wydarzenia wojskowego, które połączy historię z żywą pamięcią o bohaterze polskiego wojska. Sztafeta imienia gen. Tadeusza Buka zawita na Rynek, a mieszkańcy będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć imponujący sprzęt wojskowy na własne oczy.

Głogowski Rynek ożyje dzięki sztafecie gen. Buka i militarnym atrakcjom

Już 24 kwietnia o godzinie 10:00 na głogowskim Rynku pojawi się grupa żołnierzy uczestniczących w sztafecie imienia generała Tadeusza Buka. To niezwykłe wydarzenie rozpocznie się od biegu, który wyruszył z miejscowości Spała – miejsca spoczynku generała – punktualnie o 8:41. Trasa przebiega przez Głogów, gdzie biegacze dotrą od strony Kolegiaty, a następnie skierują się ul. Grodzką. Osoby chętne do udziału w krótkim odcinku sztafety mogą dołączyć do biegu, czekając o 9:30 przy moście od strony bulwaru.

Po przybyciu na Rynek zaplanowano uroczystość wręczenia nagród za najlepsze prace plastyczne związane z sztafetą – odbędzie się ona o 10:30 w Sali Rajców. To doskonała okazja, by docenić kreatywność młodych mieszkańców miasta oraz ich zaangażowanie w upamiętnianie ważnych postaci historycznych.

Na głogowskim Rynku będzie można zobaczyć czołg Leopard i inne pojazdy wojskowe

W ramach obchodów na Rynku zostanie rozstawiony sprzęt wojskowy, w tym imponujący czołg Leopard. To kolejna możliwość dla mieszkańców Głogowa, by z bliska przyjrzeć się nowoczesnym pojazdom pancernym, które na co dzień służą polskim siłom zbrojnym. Sprzęt będzie dostępny dla zwiedzających aż do około 16:00, więc każdy znajdzie czas, by odwiedzić to militarne mini-muzeum pod gołym niebem.

Sztafeta zakończy swój bieg w Żaganiu, gdzie oficjalnie rozpocznie obchody święta 34 Brygady Kawalerii Pancernej – jednostki, której gen. Buk był dowódcą i która darzy go szczególnym szacunkiem.

Pamięć o generale Tadeuszu Buku inspiruje kolejne pokolenia w Głogowie

Tadeusz Buk to postać wyjątkowa w historii polskiej armii. Zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 roku podczas katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, pełniąc funkcję Dowódcy Wojsk Lądowych. Jego wkład w rozwój polskich sił zbrojnych oraz symboliczne powiązania z wejściem Polski do NATO sprawiają, że jest uważany za jednego z najważniejszych współczesnych dowódców.

"12 marca 1999 roku kiedy Polska została przyjęta do NATO i w Independence (Stanach Zjednoczone) minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego, symboliczną flagę do biblioteki Trumana wniósł właśnie, wówczas w stopniu majora, przebywając na studiach wojskowych w USA – mjr Tadeusz BUK."

Inicjatywa organizacji sztafety powstała rok po katastrofie smoleńskiej z inicjatywy podoficerów 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu jako wyraz hołdu dla generała i jego zasług. To wydarzenie nie tylko przypomina o bohaterstwie i oddaniu służbie ojczyzny, ale także integruje mieszkańców miast na trasie biegu wokół wspólnej pamięci i wartości.


Na podst. UM Głogów