W Głogowie pojawi się autor, którego reportaże przyniosły mu Nike

W auli PANS tego dnia zabrzmi rozmowa o Śląsku, pamięci i regionach, które wciąż prowokują do pytań. Zbigniew Rokita przyjedzie do Głogowa jako pisarz, reportażysta i autor książek, które mocno wybrzmiały w ogólnopolskim obiegu literackim. To będzie spotkanie dla tych, którzy cenią opowieści o miejscu, historii i tożsamości, ale też chcą usłyszeć, jak o takich sprawach mówi się bez szkolnego patosu.
- W auli PANS spotkanie, które wykracza poza zwykły autorski wieczór
- Autor z mocnym dorobkiem i książkami, które wywołują dyskusje
- Rozmowa o Śląsku, Dolnym Śląsku i granicach pamięci
W auli PANS spotkanie, które wykracza poza zwykły autorski wieczór
Spotkanie odbędzie się w piątek, 10 kwietnia, o godz. 17:00 w auli budynku „B” Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Głogowie. Zapraszają na nie Towarzystwo Ziemi Głogowskiej oraz Biblioteka PANS w Głogowie.
To nie będzie wyłącznie rozmowa o literaturze. W tle pojawia się także szerszy temat opowiadania o regionie, o jego granicach, pamięci i języku, którym próbuje się nazwać doświadczenia mieszkańców Śląska, Dolnego Śląska oraz Ziem Zachodnich i Północnych.
Autor z mocnym dorobkiem i książkami, które wywołują dyskusje
Zbigniew Rokita należy do grona najgłośniejszych polskich reporterów młodszego pokolenia. Jest stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” i „Gazety Wyborczej”, publikuje też w „Polityce”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Miesięczniku ZNAK” oraz w dwumiesięczniku „Nowa Europa Wschodnia”.
Jego nazwisko mocno wybrzmiało po „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, za którą w 2021 roku otrzymał podwójną Nagrodę Literacką „Nike” – zarówno decyzją jury, jak i czytelników. Kolejna książka, „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych”, została w 2024 roku wyróżniona Główną Nagrodą w Konkursie im. Anatola Omelaniuka na najlepszą książkę regionalistyczną.
Rozmowa o Śląsku, Dolnym Śląsku i granicach pamięci
Organizatorzy zapowiadają, że spotkanie nie zamknie się w formule promocji książki. Ma się pojawić rozmowa o regionalizmie, o tym, jak dziś opowiada się o Śląsku i o ziemiach, które po wojnie zyskały nowy historyczny kontekst.
Gościnnie rozmowę poprowadzi prof. dr hab. Izolda Topp – Wójtowicz z Uniwersytetu Wrocławskiego, prezes Dolnośląskiego Towarzystwa Regionalnego. To właśnie ten element nadaje wydarzeniu dodatkowy ciężar – zapowiada się spotkanie, w którym literatura spotka się z naukową refleksją i lokalną wrażliwością na historię miejsca.
na podstawie: Urząd Miasta w Głogowie.
![]()
Ostatnie Artykuły

Muzeum w Głogowie zmienia godziny zwiedzania przez remont

917 lat od obrony Głogowa. Kwiaty, kronika i msza w kolegiacie

Morskie opowieści w głogowskim przedszkolu. Wakacje pełne odkryć

Nowy quad dla OSP z Chociemyśli. Pomoże także podczas akcji w Głogowie

Głogowianie mają jeszcze czas na pomysły. Do podziału jest 2,5 mln zł

Syrena, fałszywy komunikat i plecak ewakuacyjny. 29 sierpnia ważny trening

Sesja Rady Miejskiej w Głogowie. Jest porządek obrad

Do głogowskiego muzeum wejdziesz teraz od strony ulicy Zamkowej

Cztery ulice na osiedlu Kościuszki po remoncie. Drogi są gotowe

Coraz więcej wypadków z hulajnogami elektrycznymi. Policja ostrzega

Budżet, transport i plan ogólny. Radni zajmą się ważnymi uchwałami

Szachowe partie w Głogowie uczczą rocznicę obrony miasta

Chrobry Głogów wraca z Łodzi z pełną pulą. Gol na wagę zwycięstwa
![[PIŁKA NOŻNA] Betclic 1. liga: ŁKS Łódź – Chrobry Głogów 1:2. Adrian Bukowski dał głogowianom zwycięstwo](/images/mecz/thumbnails/lks-lodz-chrobry-glogow-09082026-12.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Betclic 1. liga: ŁKS Łódź – Chrobry Głogów 1:2. Adrian Bukowski dał głogowianom zwycięstwo
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia Wniebowzięcia NMP w Głogowie - msze, kancelaria, zasięg
- GOPS Żukowice - kontakt, godziny, świadczenia i pomoc dla mieszkańców Nielubi
- Komenda Powiatowa Policji w Głogowie - kontakt, godziny, dzielnicowi
- Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej - kontakt, zajęcia i dostępność
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Głogowie - kontakt, godziny, badania
- Apteki Kotla, powiat głogowski - adresy, telefony, godziny otwarcia
