Głogów pamięta o oblężeniu. 917 lat od obrony grodu.

Głogów pamięta o oblężeniu. 917 lat od obrony grodu.

W historii Głogowa są wydarzenia, które nie mieszczą się w krótkiej kronikarskiej notatce. 24 sierpnia przypada 917. rocznica obrony grodu przed wojskami Henryka V - jednej z najważniejszych kart w dziejach miasta. 🛡️

    1. rocznica obrony Głogowa prowadzi do czasów pierwszych Piastów
  • Gall Anonim zostawił opowieść, która nadal porusza
  • Pamięć o obrońcach wciąż ma swoje miejsca i obrazy

917. rocznica obrony Głogowa prowadzi do czasów pierwszych Piastów

W 1109 r. Głogów należał do najważniejszych punktów obronnych zachodniej granicy państwa pierwszych Piastów. To właśnie tutaj wojska dowodzone przez Henryka V, późniejszego cesarza niemieckiego, napotkały zdecydowany opór.

W wyprawie przeciw Polsce uczestniczyły siły z wielu części cesarstwa. Wśród jej uczestników byli między innymi Sasi, Bawarczycy, Frankowie, Alamanowie, rycerstwo nadreńskie i Lotaryńczycy. W źródłach pojawiają się także możni i duchowni, między innymi Wiprecht z Groicza, Świętopełk czeski, arcybiskup koloński Fryderyk oraz biskupi Brunon i Erlung.

Skala tej wyprawy pokazuje, że obrona Głogowa nie była lokalnym epizodem. Gród znalazł się w centrum konfliktu, który miał znaczenie dla całego państwa.

Gall Anonim zostawił opowieść, która nadal porusza

Najbardziej znany opis oblężenia stworzył Gall Anonim. Jego kronika pozostaje jednym z najważniejszych źródeł wiedzy o wydarzeniach z 1109 r., a zarazem relacją, która przez stulecia kształtowała pamięć o obrońcach Głogowa.

Szczególnie mocno zapisał się w niej wątek wykorzystania dzieci jako żywych tarcz podczas oblężenia. To jedna z najbardziej przejmujących scen związanych z obroną grodu, przywoływana w opowieściach o odwadze mieszkańców i dramatycznych realiach średniowiecznej wojny. 📜

Pamięć o obrońcach wciąż ma swoje miejsca i obrazy

Głogowianie od lat przypominają o tamtych wydarzeniach nie tylko w książkach. Na Placu Jana z Głogowa znajduje się kamień pamiątkowy odsłonięty w 1959 roku. Do historii upamiętniania obrony należą także fotografie z przygotowań do odsłonięcia Pomnika Dzieci Głogowskich.

Ważnym śladem tej pamięci był również plakat wystawy udostępnionej w głogowskim Muzeum w 2009 roku oraz fragment makiety prezentowanej przy tej okazji. Dzięki takim materialnym znakom średniowieczna historia nie zostaje wyłącznie datą z podręcznika - nadal ma w Głogowie swoje miejsca, obrazy i symbole. 🏰

na podstawie: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie.

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji