W lesie łatwo się zgubić - jesienią, kiedy przychodzi czas grzybobrania zdarzają się przypadki zagubienia. Ludzie uważają, że bardzo dobrze znają las. Zajęci poszukiwaniem grzybów i patrzeniem pod nogi, szybko tracą orientację w terenie.

Łatwo zgubić się w lesie rosnącym na terenach nizinnych. brakuje wyraźnych punktów orientacyjnych. Dlatego planując grzybobranie warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą uniknąć kłopotów:

 

• do lasu najlepiej wybrać się w towarzystwie a nie samemu. Szczególnie dotyczy to osób starszych. W razie wypadku możemy wówczas liczyć na szybką pomoc.

• zawsze należy zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy.

• należy zadbać o odpowiedni ekwipunek, w plecaku czy torbie nie może zabraknąć: kurtki przeciwdeszczowej, podstawowych materiałów opatrunkowych oraz jedzenia i wody.

 

Gdy stracimy poczucie orientacji możemy skorzystać z kilku metod, by ją odnaleźć.  Najlepszym rozwiązaniem, będzie zabranie ze sobą naładowanego telefonu komórkowego. Po pierwsze możemy go wykorzystać do wezwania pomocy a nawet określić swoją pozycję na mapie za pomocą nawigacji gps. To pomoże również wzywanym służbom ratunkowym. Jeśli nie mamy telefonu, pozostają metody tradycyjne. Jak radzą leśnicy i znawcy przyrody, jeżeli jesteśmy blisko strumienia, możemy iść wraz z jego nurtem. Strumień wpadnie w końcu do większej rzeczki, na której z kolei może znaleźć się most lub w pobliżu będzie biegła droga. Obserwujmy przyrodę. W wyjściu z opresji pomoże określenie stron świata. Warto np. przyjrzeć się drzewom. Jest sporo prawdy, w tym, że mech porasta północne części pni. Są one mniej nasłonecznione. Jednak najlepszym drogowskazem jest słońce. Kojarząc jego miejsce na nieboskłonie z godziną, możemy określić strony świata.

Przede wszystkim nie panikujmy i starajmy się postępować racjonalnie. Nasz kraj jest stosunkowo gęsto zaludniony i przy odrobinie rozsądku, uzyskamy pomoc.

 

Oficer prasowy
Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie
podinsp. Bogdan Kaleta
tel. 604 904 452