Czy warto spróbować kuchni japońskiej?

Zdrowe, świeże i naturalne pożywienie to doskonały sposób na zachowanie zdrowia i kondycji przez długie lata. Wiedzą o tym Japończycy, którzy należą do najbardziej długowiecznych narodów kuli ziemskiej. W dużej mierze zawdzięczają to swojej diecie, opartej na dużej ilości niskokalorycznych ryb, warzyw i wodorostów.

Często są  kiszonki z cennymi dla zdrowia szczepami bakterii. Głównymi cechami kuchni japońskiej są świeżość i sezonowość produktów, estetyka podania oraz prostota. Walory te spowodowały, że kuchnia Kraju Kwitnącej Wiśni została wpisana w roku 2013 na listę UNESCO. Japonia jako kraj wyspiarski zawsze miała nieograniczony dostęp do ryb i owoców morza. Na ich duże spożycie miał również wpływ obowiązujący na wyspach do XIX w. zakaz spożywania mięsa ssaków. Kuchnia japońska zazwyczaj kojarzy się z sushi, które coraz częściej serwowane jest w polskich restauracjach czy delikatesach.

Sushi

Najprostsze sushi, najbardziej klasyczne, takie, które jedzą Japończycy składa się z surowej ryby, ryżu i wasabi. Na klejący, wilgotny ryż kładzie się plaster surowej ryby w dowolnym gatunku i dekoruje zielonym chrzanem wasabi. Taki rodzaj sushi to nigiri. Inną odmianą sushi jest chirashi. Podawane jest ono w misce. Na warstwie kleistego ryżu kładzie się różne gatunki ryb oraz ikry. Całość dekoruje się wasabi. W Polsce najbardziej popularne jest sushi w formie rolek, z dodatkami w środku. Mogą to być: ogórki, rzepa, ostre papryczki, pestki dyni. Takie pakiety zawinięte są w liście, jedzone zwykle z sosem sojowym. Liczba gatunków ryb dostępnych w Polsce jest znacznie mniejsza niż w krajach azjatyckich, polskie sushi nie jest dlatego takie różnorodne. Nie przygotowuje się u nas trującej ryby fugu. Błąd kucharza może mieć bardzo negatywne skutki, dlatego zajmują się nią najwyższej klasy specjaliści.

Sushi w Warszawie

Znanym i często odwiedzanym miejscem jest restauracja GOLD SUSHI. Ceny są przystępne i można cieszyć się dużym wyborem dobrych japońskich potraw.  W każdej dzielnicy można znaleźć niewielkie bary sushi, w których podają również sałatki, desery czy lody z zielonej herbaty.

Czego jeszcze warto spróbować?

Japoński posiłek składa się zawsze z 5 elementów: zupy, ryżu oraz trzech przekąsek. Azjaci jedzą tak jak w Europie trzy posiłki dziennie. Na zakończenie pije się zieloną herbatę. Desery są mniej popularne, nie tak słodkie jak nasze, przez to zdecydowanie zdrowsze. Porcje są nieco mniejsze niż w Europie, zdecydowanie mniejsze niż w USA. Jedzenie pałeczkami powoduje, że nabiera się jednorazowo mniej jedzenia i można je dokładniej rozdrobnić w ustach. Główną zupą jest zupa miso, gotowana na bazie pasty ze sfermentowanej soi. Do zupy dodaje się tofu, kawałki ryby lub mięsa, wodorosty, szczypiorek.

Makarony

Japońskie dania makaronowe to ramen i udon i soba.

Ramen to bulion z makaronem i dodatkami. Jest mnóstwo wersji tej potrawy, w zależności od miejsca i fantazji kucharza. Może mieć różną konsystencję i smak od pikantnego po słodki. Udon też podawany jest w bulionie lecz jest to makaron pszenny. Oprócz makaronu na danie składają się; tempura i warzywa. Soba to makaron gryczany.

Dobrze, że kuchnia japońska zyskała w Polsce taką popularność i jest wiele miejsc, gdzie można delektować się wspaniałymi potrawami, popijając sake czy japońskie piwo.