Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Głogów

Badanie pracownika alkomatem

Jeszcze kilka lat temu nie było przepisów mówiących konkretnie co ma począć pracodawca ze swoim podwładnym kiedy to on spożywa alkohol w miejscu pracy, stwarzając tym samym zagrożenie nie tylko dla siebie lecz innych pracowników. Od nie dawna wyszedł nowy przepis precyzujący zasady postępowania w takim przypadku.

Owszem nie ma przeciwwskazań na to aby pracodawca posiadał alkomat. Najlepsze alkomaty można nabyć jedynie w najlepszych sklepach, jednym z nich jest alkopatrol.pl, którego z pewnością warto odwiedzić. Badanie trzeźwości pracownika w pracy może przebiegać w dwóch różniących się od siebie trybach. Pierwszym z nich jest wręcz natychmiastowe badanie alkomatem ,który w przeciągu kilku sekund wskaże właściwy wynik. Drugim rozwiązanie kiedy z przyczyn zdrowotnych pracownik musi odmówić dmuchania będzie badanie krwi bądź jego alternatywą jest badanie moczu. Jest to nieco dłuższy zabieg a więc na wyniki będziemy zmuszeni trochę poczekać. Ale kiedy możemy spodziewać się takiego badania? Nie jest nigdzie powiedziane że pracodawca musi ciągle sprawdzać swoich pracowników, może to zrobić wtedy kiedy będzie miał podejrzenie że jego pracownik znajduje się w danym momencie pod wpływem alkoholu.

Również pracodawca nie może wykonać na pracowniku takiej pomiaru nawet jeżeli posiada alkomat. Aby wszystko było zgodnie z prawem musi do tego wezwać odpowiednie służy porządkowe. Oczywiście jeżeli wynik będzie pozytywny możemy spodziewać się problemów, lecz będą one zależały tylko i wyłącznie od naszego pracodawcy. W takim wypadku możemy spodziewać się kilku kar, a mianowicie może to być kara pieniężna, ewentualnie nagana, kara pieniężna mogąca osiągnąć różne kwoty bądź też może nas spotkać najgorszy wymiar kary czyli zwolnienie z pracy tak zwane dyscyplinarne. Wszystko zależy od naszego pracodawcy jak do tej sprawy podejdzie. Warto wspomnieć że są również zawody takie jak na przykład kierowca autokaru w których jest
obowiązkowe badanie kierowców alkomatem.

Praca pod wpływem alkoholu jest bardzo nie bezpieczna, może nie tylko spowodować uszczerbek na naszym życiu ale również osoby trzecie mogą na tym ucierpieć, dlatego lepiej nie spożywać alkoholu przed pójściem do pracy oraz w trakcie wykonywania swoich obowiązków służbowych. Momentu w którym zdarzy się coś złego i który spowoduje kontuzję która będzie nam towarzyszyć przez całe życie nie da się już cofnąć, dlatego warto przyjść po rozum do głowy. Można również dokonać zakupu alkomatu w celach prywatnych pozwoli to zorientować się w jakim stanie aktualnie się znajdujemy.