Od 30 lipca do 1 sierpnia na głogowskim rynku odbędzie się performance Solaris przygotowany przez Fundacja Otwarta Pracownia Twórcza.

Głogów jak wiadomo jest jednym z najstarszych miast w Polsce; miejscem z niezwykłą ponad tysiącletnią wielokulturową historią. W ramach performancu skupimy się jednak na najbardziej aktualnych doświadczeniach jego mieszkańców – doświadczeniach związanych z pandemią – mówią organizatorzy wydarzenia.

Inspiracją do problemu poruszanego w pierwszym z cyklu działaniu jest dzieło Stanisława Lema z 1961 roku pod tytułem “Solaris”. Bohaterowie powieści zamknięci w stacji badawczej nad cytoplazmatycznym oceanem planety Solaris zmagali się z nowym pojęciem tego co obce.

Podobnie my w tych niepewnych czasach musimy uporać się z dobrze znanym otoczeniem, które jednak okazuje się być nie do końca przyjazne oraz przepełnione wcześniej niedostrzegalnymi niewiadomymi. Sami musimy zrewidować swoją współczesność i samych siebie, aby na nowo zbudować relacje między sobą a zupełnie nowym światem – dodają.

W performansie udział weźmie m.in. dwóch rodzimych artystów Głogowskich – rzeźbiarz Janusz Owsiany, literat poeta Władysław Paździoch; dzieła malarek Eweliny Filipczuk i Magdy Czuczwara oraz rzeźbiarz Jan Kubicki.

Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Otwarta Pracownia Twórcza w ramach projektu Kocia Kołyska dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło: Fundacja Otwarta Pracownia Twórcza.

Podziel się tym wpisem: