Piękny trawnik zamiast dziko rosnącej trawy. Łatwo go założyć i o niego dbać

Piękny trawnik przed domem lub w ogrodzie to marzenie wielu osób. Część jednak nie decyduje się na jego założenie, ograniczając się do dbania o trawę, która w danym miejscu sama wyrosła. To błąd. Zakładanie trawników nie jest trudne, a taki wykonany od podstaw jest bez wątpienia dużo ładniejszy niż nawet regularnie przycinana trawa rosnąca na dziko. Jak założyć taki trawnik?

Usuwanie rosnącej trawy

Aby założyć ładny trawnik w miejscu, gdzie dziko rośnie trawa, przede wszystkim trzeba ją usunąć. Nie pomoże oczywiście przekopanie tej trawy i schowanie pod ziemią, bowiem i tak wyrośnie. Konieczne jest usunięcie trawy wraz z darnią, całym systemem korzeniowym. Warto to zrobić dokładnie. Nie jest to trudne zadanie. Korzenie są pozrastane z sobą, więc czasami wystarczy podważenie fragmentu darni, by bez problemu go wyciągnąć ręką.

Po usunięciu całości trawy można przystąpić do dalszych prac. Niezbędne jest przekopanie miejsca, w którym ma być trawnik. Nie warto kopać głęboko. Z powodzeniem wystarczy przekopanie całości na głębokość około 20 centymetrów. Przekopany fragment ziemi należy oczyścić z kamieni, resztek roślin i innych zanieczyszczeń, następnie zaś zagrabić.

W kolejnym etapie należy ziemię zagrabić i utwardzić. Wskazane jest użycie walca do trawników. Nie trzeba go kupować. Można - na przykład - wypożyczyć. Ubitą ziemię trzeba dodatkowo i delikatnie zagrabić jeszcze raz, po czym ponownie oczyścić z kamieni i innych niepotrzebnych rzeczy i zagrabić ponownie.

Zakładanie trawnika

Jeśli trawnik ma być ograniczony krawężnikami lub podobnymi elementami, trzeba je wkopać w ziemię, a powierzchnię, na której będzie rosła trawa, ponownie wyrównać. Następny krok to sianie trawy.

Warto pamiętać, że w sklepach można nabyć nasiona różnych traw. Warto dokonać dobrego wyboru, bowiem to będzie miało wpływ na wygląd trawnika. Inną trawę należy użyć na trawnik, po którym będzie się często chodzić, a nawet jeździć samochodem. Inną zaś na trawnik, który będzie tylko ozdobą.

Sianie nasion trawy

Siew trawy nie jest trudny. Nasiona są bardzo lekkie, więc nie powinno się ich wysiewać w wietrzny dzień. Siew należy wykonywać na ciepłą i wilgotną glebę, więc przed wysianiem trawy, glebę trzeba podlać przy pomocy zraszacza, tak by przesiąkła na około 5 centymetrów. Aby uniknąć siania zbyt dużej ilości nasion w tych samych miejscach, warto siać krzyżowo. Najpierw siać chodząc wzdłuż trawnika, potem zaś w poprzek.

Wiele osób nasiona trawy wbija w ziemię, używając do tego walca do trawy. Jest to jakieś rozwiązanie, jednak dużo lepsze efekty osiągnie się przysypując je bardzo cienką - najwyżej centymetrową - warstwą ziemi. Ją oczywiście też trzeba ubić, używając walca do trawy lub ewentualnie dokładnie udeptać.

O rosnącą trawę trzeba dbać

Trawa zacznie szybko rosnąć, jeśli gleba będzie cały czas wilgotna,. Nie można wiec dopuszczać do jej przesuszenia. Wskazane jest częste używanie zraszacza do trawy.

Trawy, która zaczyna rosnąć, nie należy kosić. Konieczne jest odczekanie do momentu, gdy trawa będzie miała kilka centymetrów długości. Na początku trawnik nie powinien być zbyt niski. Dopiero jak się trawa dobrze ukorzeni, można kosiarkę ustawiać tak, by kosiła trawę na wysokość 2-4 centymetrów. Oczywiście jeśli na trawniku widać miejsca, w których trawy jest mniej, wskazane jest jej dosianie.