Pierwsze dni dziecka w przedszkolu - jak przygotować malucha?

Kiedy nowy rok przedszkolny zbliża się wielkimi krokami, a Twój trzylatek po raz pierwszy ma pójść do przedszkola, z pewnością zastanawiasz się nad koniecznymi przygotowaniami. Sama wyprawka dla młodego przedszkolaka może być wyzwaniem, a przecież dochodzi do niej jeszcze konieczność odpowiedniego wsparcia dziecka w tych chwilach. Jak przygotować dziecko do pójścia po raz pierwszy do przedszkola, czy można jakoś zwiększyć jego motywację? Poznaj kilka sprawdzonych porad.

Wyprawka dla małego przedszkolaka

Dziecko idące po raz pierwszy do przedszkola powinno mieć przygotowaną wyprawkę. To, co na nią się składa, w dużej mierze zależy od zwyczajów panujących w danej placówce. Jednak oprócz wyposażenia takiego jak artykuły plastyczne czy zestawy książeczek zwykle trzeba też przygotować artykuły higieniczne, ubranka na zmianę, piżamkę czy nawet pościel na popołudniowe drzemki. Oczywiście w przedszkolu będzie także potrzebne obuwie na zmianę, a często także dodatkowy strój do ćwiczeń. Jednak nie martw się - najczęściej rodzice, potwierdzając zapis trzylatka do przedszkola, otrzymują komplet niezbędnych informacji.

Pomysły na podniesienie motywacji maluchów

Często mimo sporego podekscytowania dziecka nowymi przeżyciami może pojawić się pewien niepokój przed nieznanym, a w pierwszych dniach brak chęci do pójścia do przedszkola. Choć zwykle z czasem odczucia te mijają, można im przeciwdziałać. Przede wszystkim warto zapoznać dziecko z nowym środowiskiem już wcześniej, czy to przez wizytę na dniach otwartych, czy poprzez oglądanie zdjęć z przedszkola. Dobrym pomysłem będzie także wybór zabawki dla 3-latka, która stanie się jego towarzyszem w tych dniach. Może być to nowa zabawka, prezent albo też ulubiona przytulanka, do której maluch jest przywiązany.

Spokój, uwaga i zaangażowanie rodziców

Nie ulega wątpliwości, że najlepszym wsparciem dla dzieci stawiających pierwsze kroki na przedszkolnym gruncie jest rodzic. Dlatego powinniście w pełni zaangażować się w proces, poświęcić uwagę dziecku, wsłuchać się w jego potrzeby, jednocześnie stosując się do przedszkolnych zasad. Często proces adaptacji dla dziecka okazuje się prostszy niż dla rodzica, dlatego tak ważne jest, by opanować własne nerwy czy niepokój, by nie udzielił się dziecku. Dobre przedszkole zawsze szczególnie dba o maluchy w tych pierwszych dniach, więc nie musicie się o nic obawiać.