W minioną sobotę w Głogowie odbyły się XVI Międzyszkolne Spotkania Akordeonowe, których organizatorem była Państwowa Szkoła Muzyczna w Głogowie.

W konkursowe szranki stanęli uczniowie szkół muzycznych I i II stopnia, grający na akordeonie solo i w zespołach kameralnych. Jury wysłuchało 57 uczniów – solistów ocenianych  w pięciu grupach wiekowych oraz 11 zespołów.

Poziom konkursu był wysoki, o czym świadczy duża ilość przyznanych nagród i wyróżnień.

informuje Agnieszka Berest, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej.

Wśród wyróżnionych i laureatów znaleźli się uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Głogowie:

  • Mikołaj Domagała – zdobył III miejsce w grupie najmłodszych uczniów szkół I stopnia,
  • Gabriel Gałczyk i Franciszek Waligóra otrzymali równorzędne I miejsca w grupie II,
  • Jakub Jarosz otrzymał wyróżnienie w grupie uczniów szkół muzycznych II stopnia,
  • zespół w składzie: Franciszek Harrison, Kacper Rubiś i Antoni Olejnik – trąbki oraz Jakub Jarosz i Jakub Sorokanych – akordeony okazali się być jednym z trzech zespołów, którym jury przyznało równorzędne I miejsca w tej kategorii.

Z pełną listą laureatów i wyróżnionych można zapoznać się na stronie internetowej szkoły.

Po zakończeniu przesłuchań konkursowych, odbyły się konsultacje i warsztaty akordeonowe, które poprowadził dr hab. Grzegorz Palus. Udzielił on uczniom i nauczycielom wielu cennych rad i wskazówek dotyczących tajników gry na akordeonie, przydatnych w dalszej pracy z instrumentem.

Na zakończenie dnia, uczestnicy spotkań przenieśli się do Teatru im. Andreasa Gryphiusa na uroczysty koncert, podczas którego uczniowie wyróżnieni oraz laureaci odebrali dyplomy i nagrody.

Najważniejszym i wyczekiwanym przez wszystkich akordeonistów wydarzeniem wieczoru, był recital Grzegorza Palusa.

Artysta zaprezentował repertuar złożony z utworów wielu epok. Rozpoczął od muzyki baroku, wykonując utwory Jeanne’a Phillipe’a Remeau – w oryginale przeznaczone na klawesyn. Następnie zaprezentował dwa utwory skomponowane w latach 50. XX wieku przez kompozytorów zafascynowanych możliwościami akordeonu koncertowego. Ten typ instrumentu charakteryzuje się możliwością prowadzenia melodii zarówno prawą, jak i lewą ręką.

relacjonuje Agnieszka Berest.

Na zakończenie swojego występu, artysta zaprezentował wirtuozowskie możliwości akordeonu, brawurowo wykonując „Kaprys hiszpański” Maurycego Moszkowskiego, kompozytora urodzonego we Wrocławiu, tworzącego na przełomie XIX i XX wieku.

Cieszymy się z sukcesów, jakie w zmaganiach konkursowych odnieśli uczniowie głogowskiej szkoły muzycznej.

mówi dyrektor szkoły muzycznej.

Relacja z wydarzenia i zdjęcia nadesłane przez Państwową Szkołę Muzyczną w Głogowie.

Podziel się tym wpisem: