Jak odległość widza od telewizora wpływa na jakość oglądania?

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez codziennego korzystania z telewizora. Oglądamy przecież ulubione programy, seriale i wiadomości ze świata. Jednak długotrwałe wpatrywanie się w ekran może negatywnie oddziaływać na nasz wzrok. Jak ustawić telewizor, aby zapewnić sobie komfort widzenia?

Dlaczego optymalna odległość od telewizora jest tak ważna?

Podczas oglądania telewizji wzrok szybko się męczy. W czasie zaledwie jednego filmu oczy odbierają wiele bodźców, nieustannie docierających z ekranu telewizora. Sposób, w jaki patrzysz na ekran, ma ogromny wpływ na komfort Twojego widzenia.

Jeśli telewizor znajduje się zbyt blisko miejsca, w którym siedzisz, to emitowane światło może Cię razić i powodować, że zaczniesz częściej mrużyć oczy lub rozboli Cię głowa. Zbyt mała odległość od telewizora sprawia też, że widzowi trudniej jest śledzić dynamiczne zmiany na ekranie, ponieważ nie obejmuje on wzrokiem całego wyświetlacza, a jedynie jego środkową część. Odsunięcie kanapy na bezpieczną odległość nie zawsze jest wykonalne. Niekiedy jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest wybór mniejszego telewizora lub całkowite przemeblowanie.

Rzecz jasna zbyt duża odległość od telewizora również nie jest korzystna. W takim wypadku widz musi bardzo wytężać wzrok, aby dostrzec istotne szczegóły lub odczytać napisy na ekranie. Rozwiązaniem może być przesunięcie kanapy bliżej lub zakup większego modelu telewizora, dostosowanego do rozmiarów danego pomieszczenia.

Ile wynosi optymalna odległość naszego wzroku od telewizora?

Jeśli chcesz ustalić, jaka odległość od telewizora będzie optymalna dla Ciebie i Twoich bliskich, musisz najpierw sprawdzić rozmiar telewizora. Im większy ekran, tym dalej powinien siedzieć widz, aby móc wygodnie śledzić swoje ulubione programy. Zależność między rozmiarem ekranu a odległością od telewizora przedstawia się następująco:

  • 40 cali – 0,9-1,06 m,
  • 50 cali – 1,2-1,3 m,
  • 65 cali – 1,6-2,4 m,
  • 80 cali – 2,0-3,0 m.

Informacje o tym, z jakiej odległości najbezpieczniej oglądać telewizję znajdziesz w instrukcji obsługi danego urządzenia.

Nie tylko odległość! Co jeszcze wpływa na komfort oglądania?

Odległość od telewizora to nie jedyny czynnik, który oddziałuje na komfort seansu. Bardzo ważna jest także wysokość, na jakiej jest umieszczony telewizor oraz kąt patrzenia na ekran. Telewizory najczęściej montuje się na ścianie lub stawia na szafce RTV. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzesz, pamiętaj, że ekran powinien być umieszczony na wprost użytkownika.

Jeśli podczas oglądania telewizji musisz unosić wzrok do góry, opuszczać go na dół lub lekko odchylać głowę na bok, to znak, że Twój telewizor jest źle ustawiony. W dłuższej perspektywie czasowej oglądanie ulubionych programów w ten sposób może doprowadzić do wystąpienia dolegliwości bólowych w obrębie głowy i szyi, a także do zmęczenia i zaczerwienienia oczu. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na idealne ustawienie ekranu względem widza.

Wysoka jakość obrazu – zamów telewizję od sprawdzonego dostawcy

Kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem, który wpływa na komfort oglądania telewizji, jest jakość obrazu. Niestabilny obraz i częste zakłócenia w odbiorze sygnału powodują szybsze męczenie się wzroku i irytację. Dodatkowo w takiej sytuacji możesz nie zobaczyć ważnych scen lub nie usłyszeć kluczowych informacji.

Jeśli obraz regularnie się zacina, jest rozmazany lub nieostry, najwyższy czas zmienić dostawcę telewizji. Ciekawe pakiety telewizyjne w korzystnych cenach znajdziesz w ofercie firmy INEA. W ramach telewizji HIWAY możesz korzystać z bezprzewodowego dekodera 4K. W efekcie nie tylko uzyskasz dostęp do wysokiej jakości obrazu, ale także uwolnisz się od irytujących kabli. Więcej informacji o ofercie znajdziesz na stronie INEA.

Pamiętaj, że wielogodzinne oglądanie telewizji ma wpływ na nasz wzrok. Dlatego warto zaplanować optymalne rozmieszczenie telewizora, kanapy i foteli już na etapie projektowania pomieszczenia. Wówczas unikniesz przykrych niespodzianek i z łatwością zaaranżujesz wygodną strefę wypoczynkową dla całej rodziny. Niemniej ważne jest wybranie oferty sprawdzonego dostawcy telewizji, takiego jak INEA.