Szafy z systemem organizacji – jak utrzymać porządek w garderobie?

Szafa to nieoceniony pomocnik w utrzymaniu domowego porządku. Przechowujemy w niej nie tylko ubrania, ale też sprzęty niezbędne do sprzątania. Dobrze wyposażona i rozplanowana niezwykle ułatwi codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, jaki model wybrać do swojego wnętrza.

Szafa niezbędnym elementem wyposażenia domu

Po porannej toalecie to właśnie do szafy kierujesz swoje pierwsze kroki – aby wybrać bieliznę, ubranie, czasem dodatki uzupełniające stylizację na dany dzień. Kiedy wracasz do domu, zdejmujesz buty i odwieszasz okrycie wierzchnie. Składasz wysuszone po praniu ubrania dzieci i idziesz je posegregować nie gdzie indziej, jak do ich szaf(y).

Jak widzisz, szafa to nieodzowny element wyposażenia domu czy też mieszkania. Bez niej byłoby trudno przechowywać mnóstwo rzeczy, nie tylko ubrań, ale też sprzętów do sprzątania. W szafie w przedpokoju często trzymamy odkurzacz, mop z wiadrem, suszarkę do bielizny… Chyba przyznasz, że nieestetycznie jest przechowywać te rzeczy na widoku, prawda? Ba, odzieży na stojaku to po prostu szkodzi! Kurz i drobnoustroje z powietrza, wielogodzinna ekspozycja na słońcu (gdy stojak jest usytuowany przy oknie) – te czynniki niekorzystnie wpływają na stan ubrań.

Z szerokiej oferty szaf niełatwo wybrać model najodpowiedniejszy dla siebie. Na początek podpowiadamy, że jeśli potrzebujesz nietypowej szafy do przedpokoju, możesz zdecydować się np. na mebel narożny, który swoim kształtem świetnie wpasowuje się w mniejsze przestrzenie. Gdy drzwi zabierają cenne miejsce przy ścianie, można szafę podzielić na części i ustawić po jednym module przy każdej ścianie.

Szafa dwudrzwiowa z lustrem: całym czy częściowym?

W sypialni dobrze zaprojektowana szafa jest równie ważnym meblem co łóżko. Klasycznym wyborem jest szafa dwudrzwiowa, z dwoma drzwiami otwieranymi na boki. To model popularny już od kilkudziesięciu lat, ale sprawdza się raczej w mniejszych pokojach, np. dziecięcych. Wnętrze szafy dwudrzwiowej oferuje zazwyczaj każdy rodzaj miejsca… po trochu, czyli jest wieszak na dłuższe ubrania, są półki, a w dolnej części – szuflady (zazwyczaj dwie, maksymalnie trzy). Z zewnątrz jedno lub dwoje drzwi pokrywa lustro – bardzo praktyczny element, który pozwoli na przejrzenie się tuż przed wyjściem z pomieszczenia. Lustra mają jeszcze tę zaletę, że optycznie powiększają pokój.

Kiedy potrzebujemy więcej miejsca do przechowywania, a wręcz przydałaby się garderoba, warto wybrać szafę z bogatszym wyposażeniem. Do takiego należą np. wysuwane kosze, w których można przechowywać koce lub rzadziej używane obuwie. Dobrze zorganizowana szafa ma też specjalne miejsce na krawaty, paski do spodni, zegarki czy biżuterię. Całość schowana jest najczęściej za drzwiami przesuwnymi, które nie tylko ekskluzywnie wyglądają, ale też oszczędzają miejsce w sypialni.

Dobrym rozwiązaniem są nadstawki do szaf, które można ustawić w innych miejscach pokoju, niekoniecznie przy głównej szafie. Wizualnie komponują się w przemyślaną całość i potrafią ułatwić domownikom korzystanie z mebla w tym samym czasie. Zarówno samodzielne szafy, jak i pojedyncze elementy zestawu znajdziesz na agatameble.pl.

Szafy biurowe to synonim porządku w miejscu pracy

Szafy są obecne nie tylko na wyposażeniu domów i mieszkań, ale często też biur. W tych meblach można sprytnie ukryć segregatory z dokumentami, zapasowe akcesoria biurowe, np. ryzy papieru do drukarki czy sejf, a w nim teczki pełne poufnych informacji. Oczywiście w miejscu pracy szafa może spełniać też swoją podstawową funkcję, czyli przechowywać okrycia wierzchnie pracowników.

Wielkość, kolor i materiał, z jakiego wykonana jest szafa biurowa, warto dobrać zgodnie z jej przeznaczeniem i charakterem pomieszczenia.