Rok 2021 okazał się być bardzo szczęśliwy dla głogowianki Edyty Owczarz. Po kolejnym Mistrzostwie Polski zdobytym w listopadzie tego roku w Zamościu teraz do listy swoich licznych trofeów dołożyła jeszcze ważniejsze. W ostatnim rozegranym dzisiaj w Sewilli indywidualnym meczu została indywidualnym Mistrzem Europy w paraolimpijskiej Bocci w klasie BC3!

Na drodze Edyty do finału w fazie grupowej stanęły nieco niżej rozstawione Rosjanka Julia Plakuta i Niemka Nancy Poser. W jednej ósmej finału pokonała Czeszkę Marcelę Cermakovą, w ćwierćfinale Greczynkę Annę Ntentę. Finał był drugim w tych mistrzostwach meczem zagranym z Nancy Poser.

Są to drugie mistrzostwa Europy, w których bierze udział Owczarz. Pierwsze jednak z najcenniejszym trofeum. Grająca od zaledwie 8 lat w Boccię Edyta Owczarz startuje w sportowej klasie BC3, a więc grupie zawodników, którzy ze względu na  znaczne ograniczenia sprawności rąk do rzucania bil używają specjalnej rampy. Istotny udział w jej osiągnięciach sportowych ma, obsługujący w czasie meczu rampę, osobisty asystent sportowy, którym dla Edyty jest jej mama Krystyna Owczarz. Edyta startuje w tych Mistrzostwach sklasyfikowana jako 7. zawodniczka klasy BC3 kobiet w rankingu Międzynarodowej Federacji Bocci (BISFed). Odniesiony właśnie sukces podniesie na pewną zajmowaną do tej pory pozycję. Warto dodać, że to pierwszy tej rangi sukces głogowianki, który zdobywa w barwach Integracyjnego Klubu Osób Niepełnosprawnych w Głogowie (IKSON). Poprzednie Mistrzostwa jak i inne turnieje międzynarodowe grała w barwach Poznańskiego Startu – pisze do nas Andrzej Maciejewski Prezes IKSON Głogów.

Mistrzostwa Europy w bocci potrwają do 30 listopada. W zawodach rozgrywanych w Sewilli bierze udział ponad 130 zawodników z 23 krajów, w tym czworo zawodników z Polski. Od jutra Edyta Owczarz będzie walczyć o tytuł mistrzowski grając w parze z Damianem Iskrzyckim. Szanse na medal są także duże. Trzymamy kciuki.

Boccia jest dyscypliną paraolimpijską, którą mogą uprawiać osoby z najcięższymi dysfunkcjami narządu ruchu: zaburzeniami centralnego układu nerwowego (MPD),  dystrofią mięśniową, artogrypozą, wysokimi urazami rdzenia kręgowego itp.

Mamy nadzieję, że sukces Głogowianki przyczyni się do większego zainteresowania tą wyjątkową dyscypliną wśród osób z niepełnosprawnością. Zachęcają do tego działacze Głogowskiego Klubu IKSON – mówi Andrzej Maciejewski Prezes IKSON Głogów.

Link do wydarzenia (ME Bocci w Sewilli) – KLIKNIJ TUTAJ

Nadesłane przez: A. Maciejewski, IKSON Głogów. Zdjęcia: Paulina Malinowska – Kowalczyk korespondent Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Podziel się tym wpisem: