Jak dopasować klamkę do drzwi?

Wielu z nas decydując się na kupno drzwi, nie przywiązuje zbyt dużej wagi do klamki, nie zdając sobie przy tym sprawy, jak ważną pełni funkcję. To właśnie od niej zależy zarówno estetyka naszych drzwi, jak i również spora wygoda podczas ich otwierania i zamykania. Warto również pamiętać, aby oprócz jej wyglądu zwrócić uwagę również na cechy funkcjonalne, a także konstrukcyjne. Jakie jeszcze kwestie są zatem szczególnie ważne? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w artykule poniżej.

Czym kierować się przy wyborze klamki do drzwi?

Urządzając mieszkanie od zera, często naszym wyborem jest odpowiednie dobranie drzwi do aranżacji. A jak wiadomo, nie funkcjonują one bez klamek. Mimo iż wydają się mało istotnym detalem, w dużej mierze to od nich zależy funkcjonalność i komfort podczas ich otwierania, czy zamykania. Na jakie parametry więc zwrócić uwagę podczas wyboru klamek?

Ciężar — im masywniejsze drzwi zamierzamy wybrać, tym klamka powinna być duża i solidnie wykonana. Mała i lekka może sprawić, że otwieranie drzwi będzie wymagało większego wysiłku.

Prawa lub lewa — obecnie na rynku większość klamek pasuje zarówno do lewoskrzydłowych, jak i prawoskrzydłowych drzwi. Ale nie wszystkie. Dlatego też przed zakupem warto najpierw zorientować się, czy wybierzemy tę właściwą stronę.

Mechanizm klamki do drzwi — warto tutaj zwrócić uwagę, czy każda klamka posiada zamontowane z obu stron sprężyny, umożliwiające szybki jej powrót do swojej pierwotnej pozycji. Ich brak może spowodować obluzowanie się klamki. Dotyczy to przede wszystkim ciężkich i masywnych drzwi.

Zamek — decydując się na zamontowanie zamka, należy zwrócić uwagę, czy jego rozmiar będzie pasował do otworu w tarczy klamki. Problemu nie stanowią tutaj drzwi łazienkowe, które takowy zamek posiadają już wbudowany.

Szeroka oferta klamek dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/akcesoria-do-drzwi

Z jakiego materiału wykonane są klamki?

W dzisiejszych czasach wybór klamek to nie lada wyzwanie. Na rynku możemy spotkać się z różnego rodzaju modelami — od tych z naturalnych surowców po te z tworzyw sztucznych. Najpopularniejszą i najchętniej wybieraną opcją są klamki wykonane z aluminium, stali nierdzewnej, mosiądzu czy niklu. Najważniejsze jednak przy ich wyborze jest aranżacja wnętrza, rodzaj drzwi, a także częstotliwość ich użytkowania. Przyjrzyjmy się im zatem z bliska.

Klamki mosiężne — najczęstszy wybór przy drzwiach renesansowych bądź w stylu antycznym. Dzięki swojej elegancji doskonale wypełniają luksusowe pomieszczenia. Montując je do szklanych drzwi, dają świetny efekt nowoczesności w stylu glamour.

Klamki z aluminium — najpopularniejszy model na rynku. Sprawdzą się zarówno przy drzwiach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Materiał ten jest lekki, odporny na korozję, a do tego bardzo trwały. Chcąc nadać im charakteru w bardziej luksusowym stylu, często ich powłokę pokrywa się różnymi metalami, w tym także złotem i srebrem.

Klamki stalowe — najczęściej używane przy drzwiach łazienkowych, gdyż doskonale aklimatyzują się w wilgotnych pomieszczeniach.

Klamki z niklu — dość rzadki wybór, ze względu na swoje działania alergiczne. Jeśli jednak zdecydujemy się na ich zakup, będą z pewnością doskonałym wykończeniem nowoczesnego wnętrza.

Rodzaje klamek

Na rynku możemy spotkać się z klamkami o różnych kształtach i fakturach, które z pewnością w łatwy sposób dopasujemy do naszego wnętrza.

Ze względu na rodzaje uchwytów wyróżniamy:

  • Klamki — użytkowanie ich polega na zwolnieniu mechanizmu poprzez naciśnięcie na uchwyt.
  • Gałki — owalne uchwyty, które należy przekręcić lub pociągnąć, aby nastąpiło otwarcie drzwi.
  • Pochwyty — wymagają pociągnięcia. Najczęściej używane w drzwiach przesuwnych.

Klamki możemy również podzielić ze względu na różny zamek:

  • Na klucz patentowy z wkładką bezpieczeństwa – wykorzystywany przy drzwiach wejściowych
  • Na klucz tradycyjny – używany w większości drzwi
  • Zamek z blokadą – najczęściej wykorzystywany w WC.