Okap kominowy do małej kuchni – jak go dopasować?

Okapy kominowe bardzo dobrze sprawdzają się w mniejszych kuchniach. O czym powinno się pamiętać przy zakupie tego typu okapu kuchennego? Oto główne parametry!

Okapy kominowe – co sprawdzi się w kuchni o małym metrażu?

Niewielkie pomieszczenia kuchenne wymagają doboru odpowiednich mebli oraz AGD. Dotyczy to również sprzętu jak okap kuchenny, którego zadaniem jest dbanie o jakość powietrza we wnętrzu.

Gdy w małej kuchni planuje się umieścić kuchenkę przy ścianie, wtedy najczęściej wybieranym modelem jest okap kominowy. Taki okap przyścienny może być zamontowany do instalacji wentylacyjnej, ale też może on działać jako pochłaniacz.

Przy wyborze takiego okapu, warto pamiętać wtedy o paru parametrach – jego wymiarach, budowie, stylu oraz kolorystyce.

Okapy przyścienne – jaki wymiar do małej kuchni?

W małym wnętrzu często nie można zastosować szerokich okapów jak te o szerokości 90 cm. Zamiast nich konieczne jest wybranie węższych modeli.

Najczęściej w małych kuchniach wykorzystuje się okapy o szerokości 50 cm albo 60 cm, zależnie od szerokości mebli czy dostępnej przestrzeni.

Typ okapu przyściennego do niewielkiej kuchni

Kolejną istotną kwestią przy doborze właściwego sprzętu będzie typ okapu, co związane jest z jego budową.

Popularne są okapy o prostej, minimalistycznej budowie, z geometryczną podstawą, na przykład jak okap kuchenny kominowy czarny z poziomym wykończeniem. Również można wybrać okap ze szklanym frontem montowany pod kątem lub okap z rozszerzanym pokryciem.

Pod uwagę warto też wziąć model jak okap tuba, który ma walcowaty kształt. Doskonale nadaje się do kuchni nowoczesnych.

Styl okapu kominowego – nowoczesny czy klasyczny?

Okap kominowy powinno się też dobrać do kuchni pod względem jej stylu.

W nowoczesnych wnętrzach najczęściej zobaczyć można prosty srebrny, biały albo czarny okap przyścienny, bez zbędnych ozdobników. Z kolei tradycyjne wnętrza wyglądają lepiej z okapami półokrągłymi albo z rozszerzanym pokryciem.

Jak optycznie powiększyć wnętrze z okapem?

Aby wnętrze nie wydawało się aż tak małe, można wybrać okap o wykończeniu w kolorach jasnym, na przykład biały. Dobry rezultat da również okap o szklanej lub lakierowanej powierzchni, która odbija światło.

Gdy chcemy zdecydować się na czarny okap, warto postawić na model o prostej budowie, który będzie zajmował jak najmniej przestrzeni.

Jeśli poszukujesz polecanych okapów kuchennych, zajrzyj już teraz na stronę https://okapy-kominowe.pl/, gdzie możesz znaleźć porady i rekomendowane marki i modele.