Jaki worek do odkurzacza?

Odkurzacz jest z cała pewnością najbardziej popularnym sprzętem domowym. Nie wyobrażamy sobie utrzymania porządku bez regularnego odkurzania i oczyszczania naszych podłóg z kurzu i zanieczyszczeń. Co więcej, raczej nie wyobrażamy sobie już sprzątania tylko za pomocą miotły. Odkurzacz o wiele łatwiej i dokładniej zbierze wszystkie zanieczyszczenia, dlatego jest tak popularny. Spośród różnych rodzajów odkurzaczy, dzisiaj skupimy się na modelu workowym.

Odkurzacz workowy jest najdłużej istniejącym, klasycznym rozwiązaniem do automatycznego zbierania brudu i zanieczyszczeń. Ranking odkurzaczy workowych zawiera topowe modele renomowanych producentów. Jak one działają? Zasysane powietrze z kurzem wpada do dedykowanego worka, gdzie jest filtrowane. Śmieci są zatrzymywane na ściankach worka, a czyste powietrze przenika przez worek i wraca do atmosfery. Jednak worek workowi nie równy. Różnią się one materiałem wykonania oraz wytrzymałością. Jakie rodzaje worków są dostępne na rynku i które warto zakupić? Poniżej analizujemy wady i zalety każdego modelu.

Worki papierowe

Ich niepodważalnym plusem jest bardzo niska cena. Kupując pięciopak zapłacimy dosłownie kilka złotych. Niestety korzystając z takiego rozwiązania trzeba liczyć się z dużą podatnością na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo takie worki nie są zaopatrzone w dodatkowe filtry, które mają chronić nas przed roztoczami czy unoszącym się kurzem. To natomiast nie jest zbyt dobre dla zdrowia.

Worki włókninowe

Ta opcja jest bardzo chętnie polecana alergikom, ponieważ jest niezwykle skuteczna w zatrzymywaniu kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Decydując się na taki zakup, zapłacimy więcej niż w przypadku pierwszej propozycji. Warto jednak wspomnieć, że wraz z wyższą ceną otrzymujemy ogromną odporność mechaniczną. Worki włókninowe są praktycznie niemożliwe do rozerwania oraz bardzo odporne na wilgoć.

Wielorazowe worki płócienne

To doskonały zamiennik worków jednorazowych. Worki płócienne są przede wszystkim bardzo wytrzymałe. Oznacza to, że będą nam służyć przez długi czas. Minusem zaś może okazać się problem z opróżnianiem kurzu i utrzymaniem czystości. Niejednokrotnie wymaga to odrobinę gimnastyki. Jeżeli nie jest to problemem, to zdecydowanie warto sięgnąć po to rozwiązanie, jednocześnie rezygnując z worków jednorazowych. Dzięki temu dołożymy jedną cegiełkę do dbania o naszą planetę.

Worki flizelinowe

Jest to rozwiązanie jednorazowe. Ceny takich worków są zdecydowanie wyższe niż ceny opcji papierowej czy włókninowej. Warto natomiast wspomnieć, że płacąc więcej otrzymujemy produkt bardzo trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne.